Uniwersytet Stanforda w USA opracował ranking TOP 2%, czyli listę najlepszych naukowców na świecie. Zestawienie objęło prawie 160 tysięcy badaczek i badaczy z całego świata, w tym 726 uczonych z Polski. Wśród wyróżnionych znalazł się Profesor Andrzej Grzybowski, który pełni funkcję kierownika Katedry Okulistyki na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie
Więcej infromacji w artykule:
Profesorowie UWM wśród najlepszych naukowcow na świecie
30-31 października odbyła się w Kijowie na Ukrainie międynarodowa konferencja naukowa - praktyczna Opthalmic Hub. Konferencja była transmitowana onilne. Jednym z prelegentów był Profesor Andrzej Grzybowski. Wygłosił wykład pt. Operacja usunięcia zaćmy u pacjentów z AMD i wewnątrzgałkowymi urządzeniami powiększającymi.
Więcej informacji na stronie:
https://ophthalmic-hub.com/
Listopad jest Miesiącem Walki z Cukrzycą. Dlatego chcemy zwiększać świadomość osób chorych na cukrzycę i przypominać o konieczności badań okulistycznych!
30 września br odbyła się konferencja Committee on Continuing Education in Ophthalmology (CCEO) – Distance Learning Program (DLP) zorganizowana przez Philipphine Academy of Opthalmology.
Profesor Andrzej Grzybowski wygłosił wykład "Endophthalmitis Updates and Intravitreal Injections".
W dniu 12 września 2020 r. Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka 21” wraz z Uniwersytetem Warmińsko Mazurskim w Olsztynie, zorganizowała konferencję naukową online „Presbiopia 2020”.
W dniu 11 września 2020 r. Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka 21” wraz z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, zorganizowała poraz piąty konferencję naukową „Przypadki Kliniczne w Okulistyce”.
Dr. Igor Kozak recenzuję książkę Prezesa Fundacji Okulistyka 21 profesora Andrzeja Grzybowskiego "Current concepts in ophthalmology". Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą publikacją.
https://link.springer.com/article/10.1007/s00417-020-04828-z?fbclid=IwAR1-C0fVpcZiQX6Nuu2QJEpKspmkDO6YW9pAaGi-oYfpnHr9IW5GaaWZ07o
W wielu dziedzinach okulistyki dokonały się w ostatnich latach znaczące zmiany. Stanowi to wyzwanie dla profesjonalistów, którzy starają się nieustannie aktualizować swoją wiedzę.
Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, prof. Andrzej Grzybowski zaprosił do współpracy grono wybitnych światowych ekspertów w najważniejszych okulistycznych podspecjalizacjach. W wyniku tej współpracy powstała książka pt. Current Concepts in Ophthalmology , która w wyjątkowy sposób podsumowuje najnowszy postęp wiedzy w różnych specjalnościach okulistyki.
źródło: https://www.mp.pl/okulistyka/aktualnosci/227717,najnowsze-osiagniecia-w-okulistyce
21 października 2019 r. w Bratysławie, prof. A. Grzybowski i dr Mariusz Mianowany poprowadzili wspólnie kursy "Jak skutecznie publikować w okulistyce" oraz "Jak czytać ze zrozumieniem publikacje naukowe z okulistyki".
Wywiad z prof. A. Grzybowskim na temat badań w kierunku retinopatii cukrzycowej.
https://kobieta.onet.pl/zdrowie/sztuczna-inteligencja-bada-oczy-polakow/52gv3rc
Źródło: Onet Zdrowie
Trwają przygotowania do 2. Charytatywnego Biegu Czas Na Wzrok! Sukces medialny pierwszej edycji, w której wzięło udział 1000 osób i ponad 50 gwiazd, udowodnił, że takie działania warte są wysiłku i starań. Wszystko to, by pomóc potrzebującym dzieciom. Ruszyła właśnie rejestracja na drugą edycję, organizowaną w tygodniu obchodów Światowego Dnia Wzroku. W tym roku wydarzeniu przyświeca jeden cel: pomoc SOS Wioskom Dziecięcym i rodzinom zastępczym. Organizator przekaże tyle par okularów korekcyjnych dzieciom, ilu zawodników weźmie udział w Biegu Głównym.
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kępnie podpisał z Fundacją Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21” umowę o współpracy przy realizacji projektu współfinansowanego ze funduszy unijnych pt. „PROGRAM PROFILAKTYKI RETINOPATII CUKRZYCOWEJ W WOJEWÓDZTWIE WIELKOPOLSKIM”.
http://www.szpital.kepno.pl/bezplatne-badanie-w-kierunku-retinopatii-cukrzycowej-u-osob-chorych-na-cukrzyce-w-szpitalu-w-kepnie.html
Prof. Andrzej Grzybowski zajął siódme miejsce w światowym rankingu ekspertów w zakresie zaćmy według liczby publikacji, prowadzonym przez „Daily Experts”.
http://www.expertscape.com/ex/cataract+extraction
https://twitter.com/Daily_Experts/status/1141266627381645312
Polecam bardzo ciekawy bezpłatny kurs dla zainteresowanych wykonywaniem recenzji dla czasopism naukowych:
https://masterclasses.nature.com/online-course-on-peer-review/16507836
Po ukończeniu kursu uzyskuje się certyfikat - w załaczeniu
Przedstawiamy quizy na temat: - badań przesiewowych w kierunku raka piersi https://edhub.ama-assn.org/jn-learning/audio-player/17164020?utm_source=silverchair&utm_medium=email&utm_campaign=article_alert-jamanetwork&utm_content=weekly_highlights&utm_term=062219 - terapii hormonalnej menopauzy https://edhub.ama-assn.org/jn-learning/audio-player/17631982?utm_source=silverchair&utm_medium=email&utm_campaign=article_alert-jamanetwork&utm_content=weekly_highlights&utm_term=062219 - sytuacji medycznych podczas lotu https://edhub.ama-assn.org/jn-learning/audio-player/17106753
Czasopismo Journal of Clinical Medicine, którego redaktorem jest prof. Andrzej Grzybowski uzyskało 5.688 punktów Impact Factor za 2018 rok. https://www.mdpi.com/journal/jcm
Za 10 lat liczba chorych na cukrzycę ma wzrosnąć na świecie o 100%. Liczba specjalistów o 1%. Co to znaczy dla nas, pacjentów? Otóż to, że roczne kolejki mogą się wydłużyć do wieloletnich! Zapisz się więc do swojego okulisty już teraz, jeśli chcesz mieć szansę na okresowe badanie narządu, bez którego znakomita większość z nas nie wyobraża sobie życia.
TEKST: Prof. zw. dr hab. med. Andrzej Grzybowski ROZMAWIAŁA: Żaneta Geltz https://hipoalergiczni.pl/okulista-czy-wprowadzic-telemedycyne/ źródło: hipoalergiczni.pl
Szacuje się, że 422 milionów osób na całym globie choruje na cukrzycę, z czego 179 milionów, to osoby u których choroba jeszcze nie została zdiagnozowana. W Poznaniu zakończono pierwszy w Polsce projekt badań dla cukrzyków z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
http://leksykon.com.pl/innowacyjny-projekt-badan-okulistycznych-z-udzialem-sztucznej-inteligencji--107573-artykul.html#
źródło: Leksykon
New WHO guidelines on physical activity, sedentary behaviour and sleep for children under 5 years of age.
https://www.who.int/news-room/detail/24-04-2019-to-grow-up-healthy-children-need-to-sit-less-and-play-more
źródło: World Health Organization
Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny patrzeć na ekrany urządzeń elektronicznych, zaś przed 5. roku życia – spędzać przed nimi nie więcej niż godzinę dziennie – zaleciła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
https://www.mp.pl/pediatria/aktualnosci/208288,who-ekrany-urzadzen-elektronicznych-nie-dla-dzieci
źródło: Medycyna Praktyczna
W Stanach Zjednoczonych trwają badania, które mogą zmienić podejście do profilaktyki zapalenia wnętrza gałki ocznej ( endophthalmitis ) podczas operacji wewnątrzgałkowych.
pełna treść artykułu dostępna: https://www.mp.pl/okulistyka/ekspert/208387,moksyfloksacyna-zamiast-cefuroksymu-w-operacjach-zacmy źródło: Medycyna Praktyczna
Katedra Okulistyki i Kliniki Diagnostyki i Mikrochirurgii Jaskry Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zaprasza do udziału w MIĘDZYNARODOWYM KURSIE JASKROWYM , który odbędzie się w dniach 31.05-01.06.2019 roku w Lublinie na terenie Lubelskiego Centrum Kongresowego przy ul. Artura Grottgera 2.
Jednym z czołowych wyzwań, przed jakimi stoi współczesna okulistyka jest diagnostyka i leczenie neuropatii jaskrowej, którą dotkniętych jest ponad 70 mln ludzi na całym świecie. W przypadku zaćmy, najczęstszej przyczyną ślepoty, dzięki nowoczesnym technologiom, przywracamy pacjentom widzenie. Niestety, nieleczona jaskra prowadzi do nieodwracalnej utraty widzenia.
Zaproszenie
Recenzowanie jest niezbędne do publikowania artykułów naukowych. Niestety liczba recenzentów jest ograniczona i są oni obecnie przepracowani. Wszystkim czasopismom naukowym zależy na pozyskiwaniu recenzentów. Z drugiej strony, recenzowanie pozwala spojrzeć na artykuł naukowy zupełnie z innej strony niż dotychczas i pozwala nauczyć się nowych umiejętności. Recenzowania można się nauczyć - nikt nie rodzi się recenzentem!
Fundacja Okulistyka 21 i prof. A. Grzybowski organizują program indywidualnego szkolenia w zakresie przygotowywania recenzji naukowych.
Chętnych prosimy o kontakt pod adresem biuro@okulistyka21.pl . W tytule wiadomości prosimy podać hasło: recenzje .
W trakcie największej międzynarodowej konferencji APAO 2019 prof. A. Grzybowski był członkiem Komitetu Programowego Kongresu APAO 2019 oraz Komitetu oceniającego zgłoszone prace. Prosofor wygłosił wykłady na temat refrakcyjnej wymiany soczewki na prestiżowej sesji International Society of Refractive Surgery oraz na temat krótkowzroczności Myopia Control Update. Poprowadził także sesje prezentującą różne programy szkolenia chirurgicznego w Azji oraz został zaproszony do Komitetu Edukacyjnego APAO by wspierać planowane zmiany w zakresie edukacji okulistycznej w Azji.
Rozmowa z prof. Andrzejem Grzybowskim - kierownikiem Instytutu Okulistycznych Badań Naukowych w Poznaniu oraz kierownikiem Katedry Okulistyki UWM w Olsztynie na temat projektu Skrining Retinopatii Cukrzycowej.
6.03.2019 prof A. Grzybowski zorganizował na APAO 2019 sesje na temat "Szkolenie chirurgiczne w różnych częściach świata". Podczas sesji zaprezentował różne systemy szkoleń prowadzone w Europie. Według prof. Grzybowskiego w wielu krajach europejskich istnieją przestarzałe i nieefektywne systemy szkolenia chirurgów okulistycznych, które należy zmienić.
Relacja z wystąpienia prof. A. Grzybowskiego w trakcie konferencji międzynarodowej Euretina Winter 2019 w Pradze
https://www.eurotimes.org/reducing-endophthalmitis-risk-with-intravitreal-injections/
Jednoczasowa obuoczna operacja zaćmy jest bardzo korzystna zarówno dla pacjentów, jak i systemu ochrony zdrowia. Dlaczego w polskich warunkach wykonuje się ją rzadko? Czy niesie większe zagrożenie dla chorych? Jakie są przeciwwskazania? Na pytania odpowiada zwolennik nowatorskiego rozwiązania, prof. Andrzej Grzybowski z Katedry Okulistyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz kierownik Instytutu Okulistycznych Badań Naukowych w Poznaniu.
pełna treść artykułu
źródło: Medycyna Praktyczna www.mp.pl
Relacja z wystąpienia prof. A. Grzybowskiego w trakcie konferencji międzynarodowej EURETINA 2018 w Wiedniu.
https://www.eurotimes.org/refractive-surgery-high-myopia/
Statystyczny Polak jest czterdziestolatkiem, czyli młodym presbiopem. Niestety, bardzo często nawet o tym nie wie, bagatelizuje początkowe objawy i z roku na rok widzi coraz gorzej…
pełna treść artykułu
źródło: medonet.pl
Donald Trump, Papież Franciszek, Warren Buffet i Elon Musk? Co ich łączy? Są aktywni zawodowo, udzielają się społecznie, tweetują i mają konta na portalach społecznościowych. Jeszcze jedno wszyscy są prezbiopami, ale dla żadnego z nich starczowzroczność nie jest ograniczeniem.
pełna treść artykułu
źródło: medonet.pl
W dniu 10 stycznia 2019r. Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przekazał list gratulacyjny prof. A. Grzybowskiemu w związku z otrzymaniem tytułu profesora nauk medycznych.
Cyfryzacja ochrony zdrowia wraz z nowym rokiem weszła w kolejny etap – trzy elementy elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) zgodnie z obowiązującym prawem muszą być generowane w sposób cyfrowy. Eksperci uważają jednak, że przy obecnym poziomie przygotowania polskich placówek do prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej cyfrowa rewolucja skazana jest na fiasko.
pełna treść artykułu dostępna na: https://www.mp.pl/kurier/201464,gotowi-na-edm
Mamy ogromną przyjemność poinformować, że Profesor Andrzej Grzybowski został zaproszony do redakcji jednego z najbardziej prestiżowych czasopism okulistycznych na świecie American Journal of Ophthalmology. Czasopismo to zostało założone w 1884 roku i obecnie posiada IF 5,052.
Prof. A. Grzybowski jest pierwszym Polakiem zaproszonym do redakcji czasopisma. W przeszłości wśród członków redakcji byli wybitni okuliści europejscy, m.in.: Sir Stewart Duke-Elder, Prof. Joaquin Barraquer, Prof. Alan C. Bird oraz Prof. Gottfried O. H. Naumann, a obecnie Prof. Alan Gaudric, Prof. Anselm Kampik, Prof. Tero Kivelä, Prof. Thomas Kohnen oraz Prof. Ian Rennie. Europejczycy stanowią ok. 10% wszystkich członków redakcji.
Prof. A. Grzybowski wspiera młodych naukowców z zakresie umiejętności przygotowywania publikacji naukowych poprzez kursy na konferencjach międzynarodowych i krajowych oraz osobisty mentoring. Zgłoszenie można wysyłać na adres: fwro21@gmail.com
https://www.ajo.com/content/ed_board
https://www.ajo.com/content/ed_board_bios#grzybowski
Mamy ogromną przyjemność poinformować, że Profesor Andrzej Grzybowski dołączył w 2018 roku do grona członków towarzystwa The Retina Society. Jest jedynym polskim członkiem tego towarzystwa.
The Retina Society to prestiżowe amerykańskie towarzystwo naukowe zajmujące się chorobami siatkówki oka. Członkostwo uzyskuje się na zaproszenie na podstawie co najmniej 2 pisemnych wniosków obecnych członków oraz pozytywnej rekomendacji pozostałych członków towarzystwa.
Prof. A. Grzybowski jest również członkiem innych ważnych międzynarodowych towarzystw naukowych, w tym Europejskiej Akademii Okulistycznej (członek zarządu), Europejskiego Towarzystwa Retinologicznego Euretina (członek zarządu w latach 2016-2018), Amerykańskiej Akademii Okulistycznej (członek Global ONE Advisory Board and Museum of Vision’s Program Committee), Cogan Society, EVER (przewodniczący sekcji zaćmowej oraz członek zarządu), ESCRS (kurator ESCRS Archive) oraz International Society of Refractive Surgery (członek International Council).
Mamy ogromną przyjemność poinformować, że Profesor Andrzej Grzybowski został zaproszony do redakcji renomowanego czasopisma medycznego Journal of Clinical Medicine do sekcji „Ophthalmology”. Czasopismo to od lat znajduje się na liście filadelfijskiej (indeks JCR) i obecnie posiada IF 5,583.
Obecnie prof. A. Grzybowski jest członkiem redakcji następujących czasopism indeksowanych przez JCR:
Acta Ophthalmologica (Associate Editor) (IF 3,157)
PLOS One (Academic Editor) (IF 2,806)
Graefe’s Archive for Clinical and Experimental Ophthalmology (IF 2,349)
Translational Vision Science & Technology (TVST), an official journal of ARVO (Associate Editor) (IF 2.221)
Clinics in Dermatology (Section Editor) (IF 2,253)
BMC Ophthalmology (Associate Editor) (IF 1,586)
Neuro-Ophthalmology (Section Editor) (IF 0,20).
14 listopada 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne kilkudziesięciu nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Był wśród nich prof. dr hab. med. Andrzej Grzybowski, kierownik Katedry Okulistyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, prezes Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka 21”.
Z dniem 25 października prof. dr hab. med. Andrzej Grzybowski został zaproszony do zespołu redakcyjnego czasopisma Annals of Eye Science , gdzie dołączył do grona wybitnych okulistów z całego świata.
http://aes.amegroups.com/about/editorialTeam
Annals of Eye Science (AES, Ann Eye Sci, Online ISSN: 2520-4122) jest oficjalnym czasopismem Centrum Okulistyki Zhongshan, Sun Yat-sen University, Guangzhou – największego i najnowocześniejszego ośrodka okulistycznego w Chinach.
AES 2017 Annual Report: http://aes.amegroups.com/announcement/view/113
AES Current Editorial Team: http://aes.amegroups.com/about/editorialTeam
Published focused issues: http://aes.amegroups.com/post/category/focused-issues
There is still no broad consensus on the safety, efficacy and necessity of intracameral antibiotics (ICA) to prevent postoperative endophthalmitis,delegates attending the World Ophthalmology Congress in Barcelona were told.
pełna treść artykułu: http://www.eurotimes.org/intracameral-antibiotics-prophylaxis
Prof. Andrzej Grzybowski otrzymał właśnie nagrodę International Scholar Award przyznaną przez Amerykańską Akademię Okulistyczną jako wyraz uznania dla jego aktywności w ramach AAO. Prof. Grzybowski jest członkiem dwóch stałych komitetów AAO: the Global ONE Advisory Board and Museum of Vision’s Program Committee. W konferencji AAO 2018 zorganizował 4 sesje, wyglosił 6 wykładów oraz przedstawił jedną pracę oryginalną.
Jest nam bardzo miło poinformować, że na ostatnim EVER (European Association for Vision and Eye Research) odbyły się wybory, w ramach których prof. nadzw. dr hab. med. Andrzej Grzybowski został wybrany przewodniczącym sekcji zaćmowej oraz członkiem zarządu EVER w kadencji 2018-2023.
Firma Alcon Polska Sp. z o.o. organizuje bezpłatne szkolenie chirurgiczne realizowane we współpracy z WIM w Warszawie. W szkoleniu mogą wziąć udział osoby po uzyskaniu specjalizacji z okulistyki, mające możliwość rozwijania swoich umiejętności w miejscu pracy. Na uczestnictwo w szkoleniu powinien wyrazić zgodę Ordynator Oddziału lub bezpośredni przełożony w klinice prywatnej. Osoby zainteresowane szkoleniem mogą zgłaszać się do Pani Elżbiety Jadowskiej z Alcon Polska Sp. z o.o. (tel. +48 22 375 46 63, e-mail elzbieta.jadowska@alcon.com)
Z przyjemnością informujemy, że ukazał się nowy podręcznik dla studentów medycyny z dziedziny okulistyki pod redakcją prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzeja Grzybowskiego.
Johnson & Johnson’s light-adaptive contact lenses have been approved by the United States Food and Drug Administration . The Acuvue Oasys Contact Lenses with Transitions Light Intelligent Technology feature a photochromic filter that continuously adjusts the amount of light entering the eye. The lenses automatically darken in bright sunlight and return to a regular tint in normal or dimly lit environments.
Patrzysz na stojącą obok osobę i nie widzisz jej twarzy. Chcesz umieścić klucz w zamku i nie możesz do niego trafić. Próbujesz wybrać numer telefonu, ale obraz jest zamazany. O tym jak żyć ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem dziennikarka Medonet.pl, Zuzanna Opolska rozmawia z okulistą prof. Andrzejem Grzybowskim.
Z przyjemnością informujemy, że prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Grzybowski organizuje i poprowadzi 4 kursy na AAO 2018 w Chicago:
ABCs of Effective Ophthalmic Publishing.
Preventing Postoperative Endophthalmitis: Different Practice Patterns Around the World. Update 2018.
New Approaches to the Prevention and Treatment of Myopia. Update 2018.
Age-related macular degeneration IOLs.
Zapraszamy do wzięcia w nich udziału.
Regeneron Pharmaceuticals announced that the phase 3 PANORAMA trial evaluating Eylea (aflibercept) injection in moderately severe to severe non-proliferative diabetic retinopathy (NPDR) met its 24-week primary endpoint. In the trial, 58 percent of Eylea-treated patients experienced a two-step or greater improvement from baseline on the Diabetic Retinopathy Severity Scale (DRSS) at week 24, compared to 6 percent of patients receiving sham injection ( P < 0.0001).
W programie Medycyna i Ty emitowanym na kanale TVP Poznań przedstawiono materiał na temat jaskry.
Zapraszamy do obejrzenia: http://poznan.tvp.pl/36697372/06042018
Polacy o cukrzycy wiedzą niewiele. O retinopatii cukrzycowej jeszcze mniej. Zamiast zapobiegać wolimy się leczyć z reguły za późno. Z okulistą prof. Andrzejem Grzybowskim rozmawiamy o tym, dlaczego dla zdrowia oczu pacjent, diabetolog i okulista muszą ze sobą współpracować.
Zapraszamy do wysłuchania audycji "Sygnały świata", podczas której prof. nadzw. dr. hab. med. Andrzej Grzybowski odpowiada na pytania dotyczące współczesnych metod leczenia zaćmy.
Mamy ogromna przyjemność poinformować, że Profesor Andrzej Grzybowski został powołany do redakcji renomowanego czasopisma okulitsycznego BMC Ophthalmology do sekcji "Cataract and refractive surgery". Serdecznie gratulujemy!
https://bmcophthalmol.biomedcentral.com/about/editorial-board
Prof. A. Grzybowski prowadził 5 wykładów oraz sesji na Kongresie Akademii Okulistycznej Azja-Pacyfik, który odbywał się w dniach 8-11 lutego 2018 r. w Hong Kongu.
Miło nam poinformować, że Prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Grzybowski został nominowany na profesora wizytującego (visiting professor) w najlepszym ośrodku naukowym w Chinach: Zhongshan Ophthalmic Center (ZOC), Sun Yat-sen University w Guangzou.
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Grzybowski , kierownik Katedry Okulistyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Kierownik Instytutu Okulistycznych Badań Naukowych, został zaproszony do komisji w prestiżowym konkursie Miradas International Art Contest 2018 . Jest to konkurs dla artystów z całego świata mający na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa za pomocą sztuki na problemy związane z opieką okulistyczną, dbaniem o dobry wzrok oraz zapobieganiem ślepocie.
Zapraszamy do lektury artykułu autorstwa prof. nadzw. dr. hab. med Andrzeja Grzybowskiego, który opowiada o działaniach Polskiego Klubu Presbiopia 21 na łamach jubileuszowego wydania dwumiesięcznika Optyka (1/2018).
Całe wydanie znajdziecie Państwo na stronie: http://gazeta-optyka.pl/…/archiwalne-nume…/290-optyka-1-2018
Co wiemy o starczowzroczności ? Strona nr. 100.
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Grzybowski otrzymał od Redaktorów Naczelnych z Graefe's Archiv for Clinical and Experimental Ophthalmology podziękowanie za współpracę oraz zachętę do dalszego recenzowania artykułów publikowanych w czasopiśmie.
Miło nam poinformować, że Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyznało Srebrny Medal "Labor Omnia Vincit" za krzewienie idei pracy organicznej Panu Profesorowi Andrzejowi Grzybowskiemu.
Z przyjemnością informujemy, że najnowsza książka współautorstwa prof. nadzw. dr hab. med. Andrzeja Grzybowskiego pt. „Endophthalmitis in Clinical Practice” wydawnictwa Springer, została opublikowana online na stronie www.springer.com i wkrótce będzie dostępna w wersji drukowanej w Europie, Ameryce Północnej i na całym świecie.
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Grzybowski otrzymał Achievement Award od Amerykańskiej Akademii Okulistycznej za dotychczasowy dorobek i prace prezentowane na konferencjach Amerykańskiej Akademii Okulistycznej.
Jeśli chorujesz na cukrzycę, istnieje większe ryzyko rozwoju niektórych chorób oczu, w tym retinopatii cukrzycowej, jaskry i zaćmy. Dobrą wiadomością jest to, że możesz zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia wykonując 5 prostych kroków. Zacznij już dziś.
Im jesteśmy starsi, tym potrzebujemy więcej światła. Spadek wydolności wzrokowej można kompensować na różne sposoby. Jednym z nich jest odpowiednio dobrane oświetlenie.
Prof. A. Grzybowski prowadził 6 wykładów oraz sesji na Amerykańskiej Akademii Okulistycznej w Nowym Orleanie, w tym w ramach Subspeciality Refarctive Surgery Day.
OCT in Central Nervous System Diseases (Springer), edited by Andrzej Grzybowski and Piero Barboni, is subtitled The Eye as a Window to the Brain . As such, it “reviews recent important advances in the use of optical coherence tomography in order to analyse neurodegeneration within the retina through the quantification of axonal loss”.
Z roku na rok wzrasta liczba Polaków widzących świat przez "zamgloną szybę". Na najczęściej wykonywany zabieg okulistyczny na świecie czekamy długo - do półtora roku. O to czy sposobem na "wyście z kolejek" może stać się jednoczasowa obuoczna operacja zaćmy pytamy okulistę prof. Andrzeja Grzybowskiego.
W imieniu prof. A. Grzybowskiego zapraszamy wszystkich uczestniczących w Kongresie AAO do wysłuchania wykładów Pana Profesora podczas AAO 2017 w Nowym Orleanie.
Witrektomia hybrydowa to łączenie technik operacyjnych z użyciem narzędzi 23 i 27 gauge. Jak twierdzi prekursor tej metody w Polsce, prof. Robert Rejdak, daje ona szansę na leczenie najcięższych przypadków chorób siatkówki oraz urazów oka u młodych pacjentów.
In light of the increasing prevalence of myopia in certain parts of the world, ophthalmologists should advise parents on ways to curb the development of myopia in children and intervene early if myopia is progressing rapidly, experts said here at the 17th EURETINA Congress.
Dorian Gray w imię młodości zaprzedał duszę diabłu, dzisiaj w celu pozbycia się zmarszczek paktujemy z lekarzem medycyny estetycznej. Ale co z soczewką, która z czasem traci elastyczność i zdradza nasz wiek? Z okulistą prof. Andrzejem Grzybowskim, kierownikiem Katedry Okulistyki UWM w Olsztynie, rozmawiamy o tym, jak raz zawsze pożegnać się z presbiopią.
Polacy wydają na suplementy trzy i pół miliarda złotych rocznie – najwięcej ze wszystkich Europejczyków. Szczególnym wzięciem cieszą się te, które obiecują poprawę wzroku. Czy tabletka z borówką i luteiną rzeczywiście zapobiegnie jaskrze, zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej?
W zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie Podzespołu ds. polityki lekowej działającego w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, zwołane na wniosek OPZZ przy poparciu pozostałych przedstawicieli strony społecznej. Na spotkaniu Minister Zdrowia zadeklarował rozszerzenie listy 75+ o leki na jaskrę.
Wiceministrowie Jarosław Pinkas oraz Piotr Warczyński zostali odwołani ze swoich stanowisk przez premier Beatę Szydło – ustalił oficjalnie Onet. Jednocześnie szefowa rządu powołała posłankę PiS Józefę Szczurek-Żelazko na nowego wiceministra w resorcie zdrowia.
Tym razem ofiarą superbakterii stała się pacjentka szpitala w Waszyngtonie. W jej przypadku nie pomogło 26 antybiotyków. Lekarze ostrzegają, że liczba szczepów antybiotykoopornych rośnie, a polscy pacjenci również są narażeni na związane z tym niebezpieczeństwo.
FWRO Okulistyka21 od 1.02.106 do 31.12.2016 realizowała projekt „Retinopatia cukrzycowa – wiem i zapobiegam” polegający na działaniach edukacyjnych i diagnostycznych mających na celu poszerzenie wiedzy na temat retinopatii cukrzycowej oraz profilaktykę tej choroby wśród ponad 60-letnich mieszkańców miasta Poznania, u których zdiagnozowano cukrzycę. Podczas trzech „Białych Tygodni” przebadaliśmy 201 osób w kierunku zmian w siatkówce oraz wyposażyliśmy ich w niezbędną wiedzę na temat zagrożeń związanych z retinopatią cukrzycową.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Poznania
Retinopatia cukrzycowa to skutek powikłań cukrzycy. Nieleczona prowadzi nieuchronnie do uszkodzenia siatkówki. Zobacz nasz spot edukacyjny - zobacz
Zapoznaj się z broszurą edukacyjną - pobierz
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Poznania
Co drugi człowiek na świecie będzie krótkowidzem. Na pewno stanie się to przed 2050 rokiem. Chirurgiczna korekcja wad refrakcji pozbawia nas okularów, ale tylko na chwilę, bo nie hamują postępu choroby. O szklanych szkołach, atropinie „off label” i zagrożeniach związanych z krótkowzrocznością rozmawiamy z Prof. Andrzejem Grzybowskim, okulistą, kierownikiem Katedry Okulistyki UWM w Olsztynie i prezesem Fundacji Okulistyka 21.
Profesor Robert Rejdak to specjalista w skomplikowanej chirurgii zaćmy oraz siatkówki. W swoim życiu przeprowadził ponad 25 tys. interwencji chirurgicznych. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o swojej profesji. Czy o oczach wie już wszystko? Pamięta swoją pierwszą operację? W jakich sytuacjach oko cierpi najbardziej? Jak wygląda zabieg na oku? Dowiedzieliśmy się również, dlaczego Piotr Kraśko zdecydował się na operację oczu, dzięki której pozbył się wady wzroku.
Historia zatoczyła koło: w XIX wieku Ksawery Gałęzowski napisał pierwszy podręcznik o chorobach centralnego układu nerwowego, które można rozpoznawać badając dno oka. Polski okulista był współpracownikiem światowej sławy neurologa Jean-Martina Charcota. Dzisiaj, prof. Andrzej Grzybowski w książce „OCT in Central Nervous System Diseases. The Eye as a Window to the Brain” udowadnia rewolucyjność optycznej koherentnej tomografii w diagnostyce chorób neurodegeneracyjnych. W Medonecie opowiada, dlaczego oko to okno mózgu.
Jak wynika z przeglądu systematycznego Cochrane opublikowanego 26 lipca 2016 r., opatrywanie oka w przypadku erozji rogówki nie wpływa znacząco na czas gojenia, nasilenie bólu, objawy, powikłania ani na czynności życia codziennego.
Ukazały się właśnie zalecenia AAO dotyczące operacji zaćmy (Cataract in the Adult Eye Preferred Practice Pattern AAO 2016).
Znakomite opracowanie, w którym znalazły się odniesienia do 2 moich prac, z czego jestem bardzo dumny. Zainteresowanym, po indywidualnym zgłoszeniu, możemy udostępnić ten świetny materiał.
prof. nadzw. A. Grzybowski
Szanowni Państwo,
z przyjemnością informujemy, że w terminie 31.03.2017 - 01.04.2017 roku odbędzie się kolejna edycja Konferencji Przypadki Kliniczne w Okulistyce .
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu.
ulotka informacyjna pobierz
Zapraszamy do kontaktu mieszkańców Poznania powyżej 60 roku życia ze zdiagnozowaną cukrzycą.
Prowadzimy działania edukacyjne oraz wykonujemy przesiewowe badanie polegające na wykonaniu zdjęć dna oka za pomocą aparatu DRS - bezinwazyjnie, bezboleśnie, bez rozszerzenia źrenic. Zaletą takiego badania jest wczesne wykrywanie niepokojących zmian dna oka związanych z chorobą cukrzycową.
Rejestracja pod nr telefonu: 533 335 814
Projekt „Retinopatia cukrzycowa – wiem i zapobiegam” współfinansowany ze środków Miasta Poznania
Zapraszamy do zapoznania się z krótkim materiałem informacyjnym dotyczącym tematu retinopatii cukrzycowej, któremu poświęcona była Polsko-islandzka konferencja naukowo-szkoleniowa "Powikłania oczne cukrzycy - diagnostyka i leczenie"
Aby zobaczyć materiał kliknij tutaj
Ukazała się najnowsza książka pt. "OCT in Central Nervous System Diseases. The Eye as a Window to the Brain."
Po szczegóły, gdzie można nabyć książkę kliknij tutaj
Z wielką radością informujemy, że od lutego do grudnia 2016 Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „OKULISTYKA 21” będzie realizowała projekt:
„Retinopatia cukrzycowa – wiem i zapobiegam” .
Jego głównym celem będzie realizacja działań edukacyjnych i diagnostycznych mających na celu poszerzenie wiedzy na temat retinopatii cukrzycowej oraz profilaktykę tej choroby wśród ponad 60-letnich mieszkańców miasta Poznania, u których zdiagnozowano cukrzycę. Seniorzy zostaną wyposażeni w niezbędną wiedzę na temat zagrożeń związanych z występowaniem retinopatii cukrzycowej, diagnozowania tej choroby oraz zapobiegania jej negatywnym skutkom. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu wzrośnie poprawa jakości życia i poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego osób 60+.
Zachęcamy jednocześnie do odwiedzania zakładki „Retinopatia cukrzycowa”, na której będziemy umieszczać materiały informacyjne i edukacyjne dotyczące powyższego schorzenia.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Poznania
Stowarzyszenie Retina AMD Polska zorganizowało kolejną konferencję prezentującą wyniki Społecznego Audytu leczenia wysiękowego AMD w Polsce. Audyt ten został przeprowadzony wspólnie z Fundacją Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21 z funduszy finansowanych przez EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.
Wyniki audytu przedstawione zostały w raporcie, który ukazuje sytuację chorych w sposób interdyscyplinarny: od rozpoznania do rehabilitacji tej choroby.
W dniu 24.02.2016 r. raport został zaprezentowany na konferencji w Poznaniu, która została zorganizowana jako debata okrągłego stołu.
Współorganizatorem tej debaty był Urząd Miasta Poznania, który udzielił nam gościny w przepięknej zabytkowej Sali Malinowej w swojej siedzibie przy placu Kolegiackim.
Konferencję prowadzili prezes stowarzyszenia Retina AMD Polska wraz z Partnerem audytu prof. Andrzejem Grzybowskim z Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka 21”.
Jej uczestnikami byli zarówno pacjenci z AMD jak i przedstawiciele organizacji samorządowych, dyrektorzy szpitali, lekarze okuliści, władze województwa wielkopolskiego oraz przedstawiciele Wielkopolskiego Oddziała Wojewódzkiego NFZ.
Swoją aktywną obecność zaznaczył konsultant wojewódzki ds. okulistyki prof. Jarosław Kocięcki, który wyjaśniał złożoną problematykę leczenia chorych na AMD ze strony lekarzy.
W wieczornym wydaniu Wywiadu Teleskopu prof. Andrzej Grzybowski zrelacjonował przebieg konferencji.
link do wywiadu
23.10.2015 na Akademii Trzeciego Wieku w Poznaniu, prof. nadzw. dr hab. med. Andrzej Grzybowski poprowadził wykład na temat zwyrodnienia siatkówki związanego z wiekiem AMD.
W piątek 10 października odbyła się w Warszawie konferencja pod patronatem Prezydenta RP „Awangarda Edukacji – 25 Lat Oświaty Niezależnej”. Podczas konferencji w imieniu Prezydenta Bronisława Komorowskiego nadano odznaczenia państwowe za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty.
W zaszczytnym gronie odznaczonych znalazł się również Prezes Zarządu Fundacji prof. nadzw. dr hab. med. Andrzej Grzybowski, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Autor: fot. Wojciech Olkuśnik
Źródło: zdjęcie pochodzi z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP
Ta strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w polityce plików cookies.