Okulistyka 21

Presbiopia

Presbiopia (inaczej starczowzroczność) nie jest wadą refrakcji ani patologiczną zmianą – jest to skutek naturalnego procesu starzenia się naszego organizmu. Soczewka oka wraz z wiekiem zwiększa swoja objętość, traci elastyczność, co powoduje że maleje zdolność dostosowywania się oka do oglądania obiektów z różnych odległości. Mechanizm pozwalający na widzenie przedmiotów z bliskich odległości nazywany jest akomodacją, zmniejsza się ona wraz z wiekiem. W konsekwencji osoba z presbiopią odsuwa od siebie przedmioty, żeby lepiej widzieć, ale z czasem to nie wystarcza.

Presbiopia dotyczy większości osób po 45 roku życia.

W roku 2012 na presbiopię cierpiało 1,7 miliarda osób na świecie. Szacuje się, że w 2020 roku będzie to już 2,1 miliarda ludzi.

 

Objawy

Pierwszymi objawami presbiopii mogą być np. odsuwanie tekstu, tak by był czytelny, ból głowy i zmęczenie oczu. Zauważymy u siebie problemy z ostrością wzroku podczas wykonywania takich czynności jak pisanie smsów czy czytanie gazety. Czasami presbiopii towarzyszy diplopia – podwójne widzenie przedmiotów, w tym wypadku spowodowane niesprawnością mięśni zewnętrznych gałki ocznej. Czynności wcześniej dla nas intuicyjne i oczywiste, nagle zaczynają być kłopotliwe.

 

Metody korekcji

Bardzo ważne jest, aby po rozpoznaniu u siebie objawów presbiopii udać się do okulisty lub optometrysty, którzy pomogą nam dobrać odpowiednią dla nas metodę korekcji. Presbiopię można korygować za pomocą:

  1. Okularów progresywnych
  2. Soczewek kontaktowych multifokalnych
  3. Zabiegu chirurgii refrakcyjnej z zastosowaniem lasera
  4. Wszczepienia sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej

 

Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.prezbiopia.pl

pl_PL