Okulistyka21

Poznań walczy z krótkowzrocznością dzieci

Rosnąca popularność urządzeń mobilnych i zdalna nauka podczas pandemii sprawiły, że coraz więcej dzieci zagrożonych jest krótkowzrocznością. Aby temu zapobiec, Miasto dołącza do kampanii profilaktycznej, która ma pomóc uchronić młodych poznaniaków i poznanianki przed tą wadą wzroku.

 

– Szacuje się, że ok. 45 proc. młodych ludzi w Europie ma krótkowzroczność – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Ta wartość znacząco się zwiększyła w ostatnich dwóch dekadach, także z powodu pandemii COVID-19. Przyczyniła się do tego nauka zdalna, przez co dzieci większość czasu spędzały przed ekranami mobilnymi, a bardzo mało na świeżym powietrzu. Dlatego Miasto Poznań zaangażowało się w kampanię edukacyjną. 

 

Kampanię „Epidemia krótkowzroczności u dzieci. Co rodzic musi wiedzieć?” prowadzi Fundacja „Okulistyka 21”. Na jej czele stoi prof. Andrzej Grzybowski – okulista z wieloletnim doświadczeniem, który od ponad 15 lat udziela konsultacji w Poradni Okulistyki Dziecięcej w Owińskach. To założyciel i koordynator międzynarodowej grupy lekarzy zajmujących się leczeniem krótkowzroczności, mający na koncie liczne prace naukowe dotyczące epidemiologii i leczenia tej wady wzroku w Polsce i na świecie.

 

– Celem kampanii jest szerzenie wiedzy na temat czynników ryzyka występowania, metod zapobiegania i wczesnego diagnozowania krótkowzroczności – wyjaśnia prof. Andrzej Grzybowski. – Zachęcamy do stosowania prostych zasad, które pozwolą uchronić dzieci przed tą wadą wzroku, a w przypadku jej wystąpienia – pozwolą na odpowiednią korekcję i ewentualne podjęcie leczenia. Dzieci powinny minimum dwie godziny dziennie spędzać na zewnątrz oraz jak najmniej czasu korzystać z urządzeń mobilnych. Raz w roku powinny zostać poddane badaniu wzroku. Rodzic powinien też reagować na wszelkie objawy, które mogą wskazywać na gorsze widzenie u dziecka i udać się z nim na badanie okulistyczne. Zachęcam wszystkich rodziców z dziećmi do badań w gabinetach okulistycznych, również w naszej Poradni w Owińskach. Tam dzięki kontraktowi z NFZ są one bezpłatne. 

 

Projekt „Epidemia krótkowzroczności u dzieci. Co rodzic musi wiedzieć?” rozpoczął się 1 października tego roku i potrwa do 23 grudnia. Kampania edukacyjna jest skierowana do rodziców i opiekunów prawnych dzieci. Wykorzystuje środki masowego przekazu, takie jak telewizja, internet (Facebook i YouTube) oraz strona internetowa realizatora. 

 

W ramach kampanii opracowane i udostępnione zostaną materiały edukacyjne dotyczące krótkowzroczności i artykuły popularnonaukowe, które w przystępny sposób wyjaśniają podstawowe zagadnienia dotyczące tej wady wzroku. Aby trafić do jak największego grona odbiorców i zachęcić ich do robienia badań profilaktycznych, zostaną przygotowane 3 krótkie spoty edukacyjne, które będą wyemitowane w telewizji oraz umieszczone na stronie internetowej realizatora.

 

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na specjalnie przygotowanej stronie www.miopia.pl.

Do uczniów poznańskich szkół i ich rodziców trafią najważniejsze informacje dotyczące profilaktyki krótkowzroczności oraz kampanii edukacyjnej.

 

– Szkoły i przedszkola to kluczowe miejsca, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie takich informacji – podkreśla Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. – Chcemy dotrzeć do rodziców i przypomnieć im, jak ważne jest uczenie dzieci dobrych zachowań. Będziemy to robić za pośrednictwem dyrektorów szkół, z wykorzystaniem takich systemów jak np. dziennik elektroniczny. Zakładamy również, że nauczyciele będą dokładać starań, by wyrabiać dobre nawyki u dzieci.

 

Krótkowzroczność (inaczej miopia), wzrasta przede wszystkim u dzieci i młodzieży. Jeśli wystąpi u dziecka przed rozpoczęciem lub na początku nauki szkolnej, może do osiągnięcia dojrzałości wzrosnąć do poziomu tzw. krótkowzroczności wysokiej (czyli powyżej 6 dioptrii). Ta zaś często prowadzi do wielu poważnych konsekwencji, takich jak odwarstwienie siatkówki, jaskra czy zaćma. 

 

 

Pomoc dla Ukrainy

Thanks for help from Ukraine

We received thanks from Prof. Andrii Ruban President of the Ukrainian Vitreoretinal Society (UVRS) for helping Ukraine. You can still join the support, help for

Pomoc dla Ukrainy

Podziękowania z Ukrainy

Prof. Valeryi Serdiuk z Ukrainy przesyła podziękowania za otrzymaną pomoc! Podczas zeszłorocznej konferencji „Presbiopia 2021” mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu Pana Prof. Valeryi Serdiuka.  Zachęcamy do

pl_PL