Okulistyka 21

Badania przesiewowe dzieci w przedszkolach

Zakończyliśmy pierwszy etap badań przesiewowych wzroku dzieci w przedszkolach i szkołach w Poznaniu i okolicy. W ramach pilotażu przebadaliśmy 180 dzieci, a w projekcie który trwał od maja przebadaliśmy 425 dzieci. Łącznie badaniu zostało poddanych ponad 600 dzieci!

Badania wykonywane były za pomocą nowoczesnego urządzenia do fotoskriningu, w szybki i bezkontaktowy sposób, a co najważniejsze w przyjaznym dla dziecka środowisku, czyli na terenie przedszkola lub szkoły. Nasze działania skupiały się przede wszystkim na dzieciach w przedszkolach, ponieważ wczesne wykrycie wad wzroku i niedowidzenia daje najlepsze efekty, jednakże badaliśmy również dzieci ze szkół (nauczanie początkowe)

Bardzo cieszymy się, że problem krótkowzroczności został dostrzeżony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia i już wkrótce na terenie województwa lubelskiego zostanie wdrożony program „Dobrze widzieć”. Mamy jednak nadzieję że program zostanie rozszerzony na całą Polskę!

Nagrody i wyróżnienia

Światowy ranking wiedzy okulistycznej 2022

Międzynarodowy  serwis expertscape.com  docenił merytoryczne  publikacje  profesora Andrzeja Grzybowskiego umieszczając go na szczycie światowego rankingu specjalistów w zakresie chorób wnętrza gałki ocznej. Endophthalmitis: Poznan –

pl_PL