W wielu dziedzinach okulistyki dokonały się w ostatnich latach znaczące zmiany. Stanowi to wyzwanie dla profesjonalistów, którzy starają się nieustannie aktualizować swoją wiedzę.
Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, prof. Andrzej Grzybowski zaprosił do współpracy grono wybitnych światowych ekspertów w najważniejszych okulistycznych podspecjalizacjach. W wyniku tej współpracy powstała książka pt. Current Concepts in Ophthalmology, która w wyjątkowy sposób podsumowuje najnowszy postęp wiedzy w różnych specjalnościach okulistyki.
źródło: https://www.mp.pl/okulistyka/aktualnosci/227717,najnowsze-osiagniecia-w-okulistyce
Jest to druga edycja ksiażki: OCT i obrazowanie w chorobach ośrodkowego układu nerwowego. Prezes Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka 21” prof. Andrzej Grzybowski wraz z dr. Piero Barboni przedstawiają najnowocześniejsze rozwiązania wykorzystujące optyczną tomografię koherencyjną (OCT) do rejestracji utraty neuronów w siatkówce. Szczegółowe informacje na temat obrazowania i interpretacji OCT podano w celu oceny postępu choroby w licznych zaburzeniach neurodegeneracyjnych oraz jako biologiczny marker uszkodzenia neuroaksonalnego. Książka omawia jak badanie siatkówki może pomóc w diagnozowaniu i monitorowaniu zaburzeń takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, nadciśnienie śródczaszkowe, ataksja Friedreicha, schizofrenia, dziedziczna neuropatia wzrokowa, jaskra i niedowidzenie. Ta książka przekonująco pokazuje, że oko jest rzeczywiście „oknem na mózg”.
Opieka okulistyczna nad pacjentem z cukrzycą - wybrane doświadczenia miedzynarodowe, Redakcja naukowa: Prof. nadzw. dr hab. med. Andrzej Grzybowski
Publikacja, stanowiaca podumowanie projektu pt. "Retinopatia cukrzycowa- polsko-islandzka debata okulistów" realizowanego przez Fundację "Okulistyka 21" w partnerstwie z Katedrą Okulistyki Uniwersytetu Islandzkiego w Rejkiaviku w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej.